Praca w Lesznie – najlepsze branże

Leszno – zapotrzebowanie na pracowników

Leszno to miasto położone w województwie wielkopolskim. Według Powiatowego Urzędu Pracy w Lesznie, stopa bezrobocia na koniec maja 2019 roku wynosiła 3,5%. W całym powiecie sytuacja też przedstawia się dobrze – 2,7%. Pod koniec czerwca udało się zaktywizować 90 osób, które nie mogły znaleźć zatrudnienia, w tym 7 z nich podjęło się prac interwencyjnych. Ogółem doradcy klienta przygotowali Indywidualne Plany Działania dla 234 zarejestrowanych. Oferty pracy w Lesznie są zamieszczane między innymi na stronie internetowej PUP-u. Poszukując pracy, warto sobie zadać pytanie, jaka jest najbardziej opłacalna branża. W Lesznie w cenie są osoby posiadające kwalifikacje uzyskane w szkołach zawodowych. Przedsiębiorcy potrzebują także specjalistów z działów analitycznych.

Najbardziej opłacalne zawody

Pracę w Lesznie i okolicach znajdą między innymi: analitycy, testerzy oraz operatorzy systemów teleinformatycznych. Na brak zatrudnienia nie mogą narzekać także: betoniarze, zbrojarze, cieśle, robotnicy budowlani, dekarze, blacharze. Przedsiębiorcy pooszukują samodzielnych księgowych oraz pracowników ds. rachunkowości oraz programistów, projektantów i administratorów baz danych. Portal internetowy Barometr zawodów podaje, że wystarczającą liczbę specjalistów notuje się wśród agentów ubezpieczeniowych, fryzjerów, geodetów i kartografów, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Nadwyżkę można zauważyć wśród pedagogów, pracowników biur podróży oraz technologów żywienia.

Własna firma

Wiele osób decyduje się na założenie własnej firmy. Na początku trzeba dokładnie przeanalizować sytuację na rynku, aby znaleźć dobry pomysł na biznes. Istotny jest wybór formy działalności. Należą do nich: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółki osobowe lub kapitałowe.

Wszystkie zasady dotyczące zakładania jednoosobowej działalności znajdują się w Ustawie z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców oraz w Kodeksie cywilnym. Decydując się na taką formę prawną swojej firmy, warto pamiętać, że cała odpowiedzialność finansowa spoczywa na właścicielu. Jednoosobowa działalność gospodarcza nie ma bowiem osobowości prawnej, a to oznacza, że nie można oddzielić prywatnych finansów od firmowych. Właściciele mają możliwość skorzystania z uproszczonej księgowości, jeśli obroty nie przekraczają 2 000 000 euro.

Większość formalności załatwia się poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1 (Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej), gdzie podaje się między innymi dane firmy (nazwa, adres) oraz formę opodatkowania. Za pomocą druku wpisuje się także działalność do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON oraz zgłasza się ją do urzędu skarbowego. Wypełnione kwestionariusze można złożyć do urzędu gminy drogą elektroniczną bądź za pośrednictwem poczty.

Brak komentarzy
Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis

Napisz komentarz