Praca przy komputerze

Praca przy komputerze – czynniki uciążliwe

Każdy pracodawca ma obowiązek dostosować stanowisko pracy do potrzeb zatrudnionych. Dotyczy to także posad, w których wykonuje się zadania przy komputerze. Istotne jest, aby wszystkie elementy wyposażenia były zgodne z zasadami BHP. Dzięki temu zostaną zniwelowane czynniki uciążliwe, które mogą powodować dyskomfort oraz powstawanie chorób. Siedzenie przez 8 godzin mniej więcej w jednej pozycji bardzo źle wpływa na kręgosłup.

Praca przy komputerze – zagrożenia:

  • obciążenie narządu wzroku (łzawienie oczu, zespół suchego oka, zaczerwienione spojówki),
  • bóle głowy,
  • nadwyrężenie kręgosłupa prowadzące do stanów zwyrodnieniowych,
  • bóle mięśni, stawów,
  • występowanie chorób zawodowych, np. zespół cieśni nadgarstka.

Przerwa w pracy przy komputerze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe każdy pracownik, który podczas wykonywania zadań korzysta z takiego elementu wyposażenia, ma prawo do 5 minut przerwy na każdą godzinę. Zaleca się wtedy odejść od monitora, dzięki czemu wzrok odpocznie. Można wykonać kilka ćwiczeń gimnastycznych, co pozwoli na rozprostowanie pleców. Warto pamiętać także, że podczas wykonywania zadań oczy powinny znajdować się w określonej odległości od monitora: 40-75 cm.

Istotne są również zasady urządzania stosika pracy. Każdy pracodawca musi wyposażyć biuro w odpowiednie meble. Profesjonalne krzesło biurowe ma regulowaną wysokość, ruchome podnóżki, zagłówek oraz podłokietniki. Dzięki temu zatrudnieni będą mogli dopasować ułożenie fotela do swojej budowy ciała. Biurko nie może być zaśmiecone. Niepotrzebne elementy ograniczają ruchy i uniemożliwiają przyjęcie prawidłowej postawy.

Jeżeli wyniki badań wstępnych bądź okresowych wykażą, że pracownik potrzebuje do pracy przed monitorem okularów, to powinien on otrzymać dofinansowanie od przełożonego.

Ciąża a praca przy komputerze

Jeszcze kilka lat temu kobiety w ciąży mogły wykonywać pracę przy komputerze tylko przez 4 godziny dziennie. Na resztę dnia przełożony powinien oddelegować przyszłe mamy do innych obowiązków. Przepisy te uległy zmianie z dniem 1 maja 2017 roku. Obecnie ciężarne mogą pracować przed monitorem ekranowym 8 godzin, ale muszę być zachowane 10 minutowe przerwy co 50 minut. W związku z tym czas pracy kobiet w ciąży wynosi 6 godzin i 40 minut dziennie.

Brak komentarzy
Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis

Napisz komentarz